Некада су вести на телевизији и радију, као и у листу „Политика“, почињале реченицом: „Како Танјуг каже….“ и онда се знало да је та вест поуздана, да је апсолутно тачна.
Тада није важило оно данашње „из поузданог извора“.
Жан Бодријар је одавно написао: „Уз помоћ медија производи се нова стварност, односно стварност се симулира преплитањем и мешањем истинитог и лажног-поистовећивањем стварног и имагинарног. Изговорене речи и мисли, појмови и чињенице добијају лажно значење и уз помоћ масовних медија стално се понављају и саопштавају као непобитне истине“.
Професор др Дејан Дашић, Ћупричанин по рођењу који живи у Јагодини, а ради широм Србије, члан Ротари клуба „Ћуприја Морава“, на отвореном састанку клуба који је одржан у конгресној сали хотела „Хил“ у Јагодини, пренео је присутнима изводе из свог рада „ГЛАСИНЕ КАО ВИД СИМБОЛИЧКЕ МОЋИ – медији између истине и манипулације“ (објављен у часопису од националног значаја Национални интерес 2018 бр 2).
Несумњива актуелност рада је навела све присутне на дубоко размишљање, а то је допринело каснијој отвореној дискусији на начин који је примерен раду Ротари клуба, да се уз уважавање различитости погледа, дође до суштине проблема.
Истином се одувек манипулисало. Обмана је најопасније оружје.
Велики монголски освајач, Џингис-кан, имао је посебне јединице које су се кретале испред његових борбених јединица и причама о монголској окрутности изазивале панику код непријатеља, истакао је професор др Дејан Дашић.
Које су данас најинтригантније гласине?
Људи често говоре о новом светском поретку иза кога се крију тајна друштва као што је масонерија или трилатерала. Ништа мање нису интересантне теме о новцу и сексу, а животи политичара и звезда ријалитија се свакодневно преплићу на првим странама „жуте“ штампе.
После трагедије 11. септембра Пентагон је формирао Биро за стратешки утицај (БСУ) који има задатак да пласира лажне вести ради „тровања” светске штампе и међународног јавног мњења „и пријатељских и непријатељских земаља“. И Велика Британија је формирала јединицу којом ће појачати борбу против лажних вести у покушају да спречи ширење кампања дезинформисања које организују друге државе.
Логично се поставља питање какво је стање у нашем друштву, на нашој медијској сцени?
Да ли можемо и колико смемо да прихватимо оно што се пише у разним таблоидима, па и у дневној штампи? Да ли само бомбасти наслови доносе продају новина и зараду издавачу? Да ли је новац важнији од новинарске етике?
Професор др Дејан Дашић је на перфектан начин навео све присутне да убудуће увек преиспитају добијену информацију коју им прослеђују јавни медији. У време интернета и скоро тренутне размене података широм планете, гласине су постале моћ. Добро смишљена полуистина постаје најубојитије оружје.
Kao sto su na internetu cesto lazi i poluistine,moze se naci i prava vest.Samo treba znati gde da se trazi,postoje sajtovi koji su vrlo verodostojni.
Свиђа ми сеLiked by 1 person
Ko je gledao film“Ratom protiv istine“ valjda je shvatio kako se manipulise medijima.Ko nije gledao moze da na TV PRVA gleda seriju „Zigosani u reketu“ i tu vidi kako se fabrikuju lazi.Uostalom 80% ljudi u svetu lazu sa razlogom i bez razloga.
Свиђа ми сеLiked by 1 person