Гледајући телевизијску серију о свргавању династије Обреновић и убиству краља Александра у мајском преврату 1903. године многи Ћупричани су се обрадовали видевши сцене у којима је Бекјарев глумио Божу Маршићанина који живи у Ћуприји. Ваљда је то значајно што је један, рекло би се, Ћупричанин постао управник града Београда.
Управа града Београда је била управно-безбедносна институција у Београду у периоду 1839-1944. Највећи део тог времена била је смештена у „Главњачи“ која се налазила на месту данашње зграде Хемијског факултета на Студентском тргу у Београду. Некада су Београдом управљала два органа власти, Управа града Београда као носилац полицијске и управне државне власти и Општина града Београда као носилац самоуправне власти. Отуда је управник био веома значајна личност за све српске власти.
Божа Божидар Маршићанин је био управник у периоду 13.7.1900 — 29.5.1903. (датуми су по данашњем календару).
У краљевини Обреновића Божа Маршићанин је био лице од поверења зато што је његово порекло заједничко са краљицом Драгом и браћом Луњевица.
Вест о постављењу га је затекла у Ћуприји где је боравио као Начелник Моравског округа.
Са места челног човека Управе града Београда је смењен након мајског преврата и убиства краља Александра. Нова власт се одмах ослободила Боже Маршићанина, а скоро истовремено су извршене и кадровске промене у самој Ћуприји – смењени су команданти жандармерије и војске.
Ко је био Божидар Маршићанин?
Божидар Маршићанин је био један од најпоузданијих поданика краља Александра Обреновића. Рођен је у Крагујевцу 1855. године где је похађао основну школу и гимназију. Имао је само 23 године када је постао писар у Управи града Београда. Уследило је постављење за среског начелника у Рековцу, а након тога и за начелнике Тимочког, Крагујевачког, Поречког, Врањског, Подунавског и Моравског округа.
После мајског преврата се повукао из јавног живота. Велики рат је провео у Трстенику.
Умро је 1921. године.
Бавио се писањем, па је остао упамћен по делима: „Какво се зло спрема у Србији“, „Прави и истинити васкрс државе српске“, „Тајне двора Обреновића – Управитељеве белешке“ и „Успомене из збега“.
Иако је Божа Маршићанин у Ћуприји живео веома кратко, оставио је траг који је овековечен у телевизијској серији.
U nasoj Cupriji su što milom što silom mnogi poznati ljudi boravili-saznajemo iz Dušanovog pisanja.Tako je to kad ti grad lezi na carskom drumu.
Свиђа ми сеLiked by 1 person