Одувек су Срби волели да у политичарењу имају сопствени став. И сладили су се кад покажу да су надмоћнији од свог комшије који је другачије мислио. Додуше, и полтронство им је у генима. А можда то није карактеристика само Срба?
Владар кога је народ упамтио по добру заслужује да има споменик. Што је владар био бољи, то има и више споменика. Тако би требало да буде.


Након трагичног страдања краља Александра Карађорђевића у Марсељу настављена је градња започетих школа и соколских домова широм Србије. У Ћуприји су довршене зграде друге основне школе и Соколане. Испред њих ипак нису стављене бисте краља. Али је зато у селу поред Ћуприје направљен велики споменик краљу. Аутор споменика је вајар Драган Панић из Крагујевца.

Споменик краљу Александру у центру села Јовац подигнут је и освештан на Огњену Марију, сеоску славу, 30. јула 1936. године у порти храма Силаска Светог Духа на апостоле, тј. у порти сеоске цркве. Некада је споменик имао два дела. У доњем делу налази се списак свих Јовчана и Дворичана погинулих у ратовима између 1912. и 1918. и тај је део и данас добро очуван. На постаменту се налазе мотиви Косовског боја. На горњем делу налазио се споменик краља Александра Ујединитеља у природној величини.
На споменику је писало: „Изгинулима у ратовима за ослобођење земље 1912-1918. године – Спомен подижу сељани Доњег Јовца, Горњег Јовца и Дворице, 1934. године – Добротвори: Јовачка земљорадничка задруга и Ђорђе Велимировић из Дворице“
Јовац је тада био велико и напредно село са 720 домова. Имао је школску зграду сазидану још 1888. године, велики винарски подрум, земљорадничку задругу, … Имао је и своју железничку станицу, додуше у суседном Остриковцу.

Мештани су за кратко време сакупили довољно новца и направили изузетно леп споменик као знак на сећање свих настрадалих Јовчана и Дворичана у Балканским ратовима и у Великом рату, на чијем постаменту је била фигура краља Александра Карађорђевића.
Сакупило се 3000 људи да са многобројним гостима присуствују откривању споменика и да саслушају надахнути говор свештеника из Јовца господина Петра Поповића, који је истакао све тегобе минулих ратова и значај подизања споменика. Чинодејствовало је девет свештеника под вођством проте господина Јеремије Станковића из Јагодине. На церемонији освештења био је и вод пешака и коњице Подофицирске школе из Ћуприје, као и соколска чета из Мајура, соколско друштво из Јагодине и четници из Јагодине.
Након почасног плотуна и полагања венаца од свежег цвећа химну су одсвирали музичари из Крагујевца.
На крају је сервирана закуска на којој су пале здравице Њ. В. Краљу Петру Другом и његовом Краљевском Дому. Уследило је народно весеље до касно у ноћ.

И како то бива у Србији, одмах након Другог светског рата, након мање од једне деценије, споменик је срушен од стране локалних комуниста, и то на један врло суров и безочан начин. Наиме, група локалних комуниста је у току ноћи ушла у порту цркве, свезала конопцем део споменика испод главе Краља, где се налазио врат Краља, а други део конопца везали су за јарам са воловима. Док су волови вукли, комунисти су ударали великим маљевима у део где су ноге краља. Споменик је пао, а онда су делове разносили и разбацивали по порти. Неки од тих партијских моћника су уринирали и вршили велику нужду на прагу цркве.
Тако кажу старији мештани, који на крају увек додају: ”И Бог да поможе. Како су радили, тако су и прошли у животу.”
Иначе, овај су споменик поштовали чак и непријатељи. Немци су му, пролазећи туда, салутирали.
ЖИВЕО КРАЉ – ДОЛЕ КРАЉ!
А о сталним деобама међу Србима песник Милутин Попадић је написао стихове:
Деле нас, роде
Свакога дана све нас је мање,
такав су план сковали нама,
оцила, која уз Крст стоје,
подела грозна кида и слама.
Деле нас, роде,
на разне стране,
лево и десно од реке Дрине,
све нас је мање,
а њима мило
што се све Српско поделило.
А ја сам оно што и мој деда:
Шајкача, опанак, и гуњ, и јелек,
и шљиву печем,
у фрулу свирам,
ма, своје волим,
туђе не дирам.
Деле нас, роде,
на разне стране,
модели, странке, програми разни,
села одавно, а сад све више,
и градови наши остају празни.
Само нас вера у Бога спаја,
поделе многе наше брише,
крштеницу имам,
ту јасно пише:
Србин, Православац и ништа више!
Naše prokletstvo.Bilo i bice.Imamo mi nesto u genima da nas razlikuje od ostalih naroda.
Свиђа ми сеLiked by 1 person
Још једна непрочитана прича.Песма потресна и истинита до бола.Ни први ни последњи пут:ПОДИЖИ,РУШИ,ПОДИЖИ,РУШИ…..Читајући „Књигу о Милутину“ давне 1986.г. коју би требало уврстити у обавезну лектиру и коју бо требало да има свака кућа урезао ми се у памћење следећи цитат:“Урошевића кафана,препуна.Пије се с ногу.Све плаћају Урошевићи.Они пију и најгласније певају, они највише и псују и песмама прете Шваби,није им тешко,они су одувек највише песама знали и певали,а многе су и сами срочили;већ су и о Апису и другима певали,и о Гаврилу Принципу,они ће да певају ,други ће да гину.“Увек је било ПЕВАЧА који и подижу и руше,јер од свега имају корист,а народ их зове ШИЋАРЏИЈЕ.
Свиђа ми сеLiked by 1 person